środa, 9 marca 2011

Australia w pigułce


Ta kartka przedstawia najbardziej znane symbole Australii.
Od lewej:
Uluru (Ayers Rock) to największy turystyczny magnes Australii. Leżąca w Czerwnym Środku, mierząca 3,6 km długości i wznosząca się na wysokość 348 m n.p.m. skała wyrasta niespodziewanie z piaszczystego podłoża. Ocenia się, że dwie trzecie tego monolitu znajdują się pod powierzchnią piasku. Podczas zachodu słońca ze specjalnie wyznaczonego do tego celu parkingu można obserwować wspaniały spektakl zmieniających się barw, różne odcienie czerwieni przechodzą w końcu w stonowaną szarość.
Wodospady Russell Falls są bardzo popularną atrakcją turystyczną w Tasmani.
Wielka Rafa Koralowa to największa na świecie rafa barierowa, ciągnąca się na przestrzeni ok. 2000 km. Rafa zaczyna się na południe od Zwrotnika Koziorożca, mniej więcej na wysokości Bundaberg i Gladstone, kończy zaś w Cieśninie Torresa, na południe od Nowej Gwinei.
Gmach opery w Sydney jest najsłynniejszym i najbardziej interesującym architektonicznie budynkiem w Australii. Został zaplanowany i wybudowany przez architekta J. Utzona, w latach 1957-1973, na cyplu wysuniętym w wody Zatoki Sydney, w pobliżu wysokościowców w centrum Sydney. Budynek wykonano ze stali , betonu i szkła. Oprócz sceny operowej w kształcie wachlarza z widownią na 1,5 tys. miejsc, kompleks mieści jeszcze trzy sceny.

1 komentarz:

Cleo-inspire pisze...

Jak na multiview, to muszę przyznać,że baaardzo okazyjny Madziu. Piekne.