wtorek, 25 października 2011

Zlotowo...Kartka od mojego przyjaciela Abrana... I niech sobie nikt nie pomyśli, że tylko my tu w Polsce mamy zloty postcrosserów, bo w Stanach tez mają....
Alcatraz znane także jako Skała to wyspa niedaleko San Francisco. Znajduje się na niej nieczynne więzienie o zaostrzonym rygorze, działające od 1934 do 1963. Zamknięte zostało głównie z powodu wysokich kosztów utrzymywania więzienia na wyspie oraz błędów konstrukcyjnych, które ułatwiały ucieczki. Oficjalnie, przez 29 lat działalności więzienia, żadnemu więźniowi nie udało się z niego uciec, choć odnotowano aż 14 prób z udziałem 34 więźniów, w tym dwóch, którzy próbowali uciec dwa razy; sześciu uciekinierów zastrzelono, dwóch utonęło, pięciu nie odnaleziono, pozostałych złapano. Dwóch wydostało się z wyspy ale zostało pojmanych, jeden w 1945, drugi w 1962.
Podczas najsłynniejszej próby ucieczki w dniu 11 czerwca 1962, trzech uciekinierów (Frank Morris i bracia John i Clarence Anglin) zdołało wydostać się za mury więzienia. Przeprowadzono zakrojone na szeroką skalę poszukiwania aby odnaleźć zbiegłych więźniów. Stróże porządku byli pewni, że odnajdą ich ciała. Ale nigdy ich nie znaleźli. Na podstawie opowieści o owych ucieczkach powstało kilka filmów m.in. Ucieczka z Alcatraz z Clintem Eastwoodem. Z drugiej strony fakt, że po upływie wielu lat nie ma o uciekinierach żadnej wieści, pomimo że wyjawienie informacji o ich losach gwarantowałoby sławę i pieniądze, zdaje się świadczyć, że żadna z ucieczek nie była udana.
Więzienie nie jest jedyną atrakcją wyspy Alcatraz. Także miłośnicy przyrody i architektury mogą oglądać tam interesujące rzeczy, wysepka jest bowiem siedliskiem wielu gatunków roślin i ptaków (zwłaszcza mew), które w marcu zakładają gniazda.

3 komentarze:

Laura pisze...

Jaj, zazdroszczę. Nie dość, że ładna kartka z ciekawego miejsca to w dodatku ze zlotu ;)

Petitek79 pisze...

Sympatyczna pamiątka:)

Pasażerka pisze...

fajnie dostać taką pamiątkę spoza naszego kraju :)