czwartek, 20 stycznia 2011

Ironbridge


Ta kartka pokazuje słynny żelazny most, przerzucony przez rzekę w osadzie Ironbridge, zaprojektowany przez Abrahama Darby’ego III, a otwarty w dzień Nowego Roku 1781. Twórca użył do jego konstrukcji więcej materiału niż było potrzeba, ale trudno się dziwić, zważywszy na fakt, że była to pierwsza tego rodzaju konstrukcja w dziejach świata.
Konstrukcja ta znajduje się w szczególnym miejscu, wielkimi literami zapisanym w dziejach techniki i technologii. Pod nazwą Ironbridge Gorge kryją się połączone administracyjnie w jedno miasto przemysłowe osady ciągnące się łańcuszkiem w dolinie rzeki Severn.
Cały ten obszar w drugiej połowie XX w. zamieniono w wielki skansen techniki, na który składają się zabytkowe osiedla, zakłady i warsztaty. Nie popadając w przesadę, można to miejsce uznać za kluczowe dla rozwoju światowego przemysłu. Tutejsze zabytki techniki uznano za przełomowe w skali globalnej i wpisano – jako pierwsze obiekty przemysłowe – na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

1 komentarz:

Petitek79 pisze...

Z opisu wynika, że to bardzo ciekawe miejsce!