poniedziałek, 4 października 2010

The Great ToriiKolejna kartka z koperty japońskiej przedstawia coś co się nazywa The Great Torii czyli Największe wrota Japonii znajdujące się w Świątyni Itsukushima na wyspie Itsukushima niedaleko Hiroszimy. Obiekt jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Część budynków i przedmiotów została uznana przez rząd japoński za skarby narodowe. Sanktuarium wywodzi swoje początki z VI wieku, a w obecnej formie istnieje od 1168, dzięki funduszom dostarczonym przez wodza Taira no Kiyomori. Konstrukcja świątyni, opierająca się na pomostach zbudowanych nad zatoką, więże się ze dawnym statusem wyspy jako świętej ziemi. W dawnych czasach przeciętni ludzie nie mogli postawić stopy na wyspie. Przybywali łodzią, przepływając pod bramą, która wydawała się pływać. Obok świątyni znajduje się scena teatru nō.
Efektowna brama (torii) chramu Itsukushima jest jedną z największych atrakcji turystycznych Japonii. Widok torii na tle znajdującej się na wyspie góry Miysen jest zaliczany do Trzech Widoków Japonii (pozostałe to Zatoka Matsushima i Amanohashidate). Brama istnieje od 1168, chociaż obecna konstrukcja pochodzi z 1875. Torii jest zbudowane z drewna kamforowego, ma 16 metrów wysokości. Dla zapewnienia dodatkowej stabilności zbudowano ją w stylu "cztery nogi" (yotsu-ashi).
Charakterystyczny widok bramy unoszącej się na wodzie można zobaczyć tylko w czasie przypływu. W czasie odpływu jest otoczona mułem i można podejść do niej pieszo z wyspy. Zwiedzający często wkładają w szpary "nóg" monety i wypowiadają życzenie. W czasie odpływu popularne jest zbieranie w pobliżu bramy owoców morza.

2 komentarze:

Beata pisze...

Lubie japońskie kartki, więc nie muszę więcej pisać.:)Fajna!

Cleo-inspire pisze...

Fantastyczna pocztówka, wygląda nadzwyczajnie!