poniedziałek, 6 czerwca 2011

Czorsztyn


Ta kartka mnie dziś urzekła...
Zamek Czorsztyński położony jest malowniczo na brzegu Jeziora Czorsztyńskiego. Z platformy widokowej ruin przy bezchmurnej pogodzie można podziwiać przepiękną panoramę jeziora i Tatr.
Około roku 1350 zabiegający o bezpieczeństwo granicy z Węgrami Kazimierz Wielki wystawił murowany zamek. W następnych stuleciach zamek był ośrodkiem władzy królewskiej i siedzibą mianowanych dożywotnio starostów. Kilka razy zamek ten był oblegany. W 1598 roku zdobył go i ograbił Olbracht Łaski. W 1651 bronił się tu Kostka Napierski, który wzniecił na Podhalu chłopską rebelię. W roku 1769 na zamku szukali schronienia konfederaci barscy. Około roku 1795 spłonął od uderzenia pioruna. W XIX wieku był już tylko malowniczą ruiną. Dawne dobra królewskie przejął rząd austriacki i w roku 1819 wystawił na licytacji. W posiadanie Czorsztyna i kilku sąsiednich wsi weszła rodzina Drohojowskich. Za czasów Drohojowskich powstał zamysł odbudowy zamku. Zadanie to podjął w roku 1992 Pieniński Park Narodowy przystępując do remontu konserwatorskiego.

2 komentarze:

Laura pisze...

Byłam tam dwa razy na wycieczkach szkolnych, uwielbiam Pieniny i uwielbiam Czorsztyn, mam nadzieję, że kiedyś tam jeszcze raz pojadę ;)

Petitek79 pisze...

Pięknie się prezentuje! I swoim urokiem nie ustępuje wielu zagranicznym zamkom!