wtorek, 24 maja 2011

Kartka z ChimeramiDom z chimerami albo Dom Horodeckiego wzniesiony w latach 1901-1903 wędług projektu Władysława Horodeckiego, słynnego polskiego architekta, którego porównywali z Gaudim.
Popularna nazwa domu wywodzi się od jego charakterystycznej dekoracji fasady, na której Horodecki umieścił wiele scen ze zwierzętami i polowaniami. Rzeźby te wykonał Emilio Sala. Władysław Horodecki zaprojektował obiekt i osobiście nadzorował pracami, które również sam sfinansował. Planował uczynić z Domu z chimerami luksusowy budynek mieszkaniowy – na każdym piętrze miał znajdować się jeden apartament, przy czym jedno piętro autor przewidywał dla siebie. W celu uatrakcyjnienia otoczenia obiektu architekt nakazał urządzenie skalnego ogrodu i fontanny.
Horodecki nie umiał jednak dobrze gospodarować pieniędzmi i już w 1912, zadłużony w związku z kosztownymi wyjazdami na egzotyczne polowania, musiał oddać dom pod hipotekę. W 1913 obiekt trafił na licytację i stał się własnością inżyniera i fabrykanta Daniel Bałachowskiego, po czym stał się częścią jego fabryki cukru. W 1918 dom przejął Samul Nemec, a po przejęciu Kijowa przez bolszewików umieścili oni w nim kierownictwo swoich formacji zbrojnych na miasto.

Brak komentarzy: