wtorek, 3 maja 2011

Bajkowy i szalony


Neuschwanstein to w pewnym sensie odzwierciedlenie postaci Ludwika II. Bajkowy i szalony , fascynujący i niepokojący, a jednocześnie nigdy nieukończony zamek - jego budowę przerwało odsunięcie od władzy fundatora, jak również jego śmierć (być może samobójcza - w jeziorze Starnberg odnaleziono ciało Ludwika, były tam jednak również zwłoki jego lekarza), tuż po tym, jak w wyniku spisku odebrano mu władzę królewską, zmuszając do podpisania aktu abdykacji i umieszczając byłego już władcę w szpitalu psychiatrycznym. Obecnie Neuschwanstein stanowi jedną z wizytówek Bawarii - widokówki z jego wizerunkiem są sprzedawane w całym landzie, a sam obiekt odwiedza co roku około miliona turystów.
Atrakcyjna jest nie tylko sama budowla, ale także otaczająca ją przyroda. Zamek jest położony wśród Alp, a specjalnie wytyczone szlaki pozwalają podziwiać jego piękno z różnych perspektyw.
Pod bajkowymi kształtami zamek skrywa niesamowite wnętrza: ściany ozdobione wspaniałymi freskami – czy to z życia Tristana i Izoldy, czy to ilustrujące legendę o Parsifalu (z którym Ludwik II lubił się utożsamiać); przepych Sali Tronowej, ozdobionej obficie złotem (miał do niej trafić również tron dla władcy, wykonany z kości słoniowej, nigdy jednak do tego nie doszlo); Sala Śpiewaków, w której jeszcze półtora wieku temu rozbrzmiewała muzyka Wagnera; czy może wreszcie pomieszczenie stylizowane na grotę skalną.

Brak komentarzy: