wtorek, 10 maja 2011

Flisak


Rzeźba flisaka, dzieło berlińskiego rzeźbiarza, Georga Wolfa, została ufundowana przez zamożnych obywateli toruńskich. Odlany w brązie pomnik przedstawia grającego na skrzypcach flisaka w otoczeniu wsłuchujących się w jego muzykę żab. Rzeźba odwołuje się do słynnej toruńskiej legendy o flisaku, która wyprowadził tysiące żab z Torunia, a tym samym uratował miasto od plagi płazów. Legenda ta głosi, że pewnego lata w wyniku powodzi średniowieczny Toruń nawiedziła plaga żab. Nie było takiego miejsca w mieście, które oparłoby się inwazji płazów. Przerażeni mieszkańcy winą za całe zamieszanie obarczyli rajców i burmistrza. Zdesperowane władze ogłosiły, że ten, kto uwolni miasto od żab, otrzyma nagrodę i rękę pięknej córki burmistrza.
Choć zgłaszało się wielu młodzieńców, żadnemu z nich nie udało się pokonać wroga. Ostatecznie udało się to młodemu flisakowi, który zakochany był w córce burmistrza.
Według legendy miał on wyjść na Rynek Staromiejski, gdzie zagrał na skrzypcach flisacze melodie. Na dźwięk skrzypiec wszystkie żaby wyszły ze swych kryjówek, żeby wsłuchać się w melodię, którą wygrywał flisak. Ten powoli szedł w stronę przedmieścia Mokre, gdzie wówczas znajdowały się mokradła, a za nim wszystkie żaby z miasta. W ten sposób flisak uratował nasze miasto i otrzymał obiecaną rękę córki burmistrza. Na cześć tego bohatera w 1914 r. w Toruniu powstał pomnik flisaka.

Brak komentarzy: