niedziela, 17 kwietnia 2011

Rondane


Rondane to najstarszy Park Narodowy w Norwegii. Został założony w 1962 roku, a później został rozszerzony na obszar 963 km ². Narodowy Park Rondane jest jednym z niewielu miejsc, gdzie występują dzikie renifery polarne. Gleba jest licha, a zatem i roślinność uboga. Dominują porosty, zwłaszcza chrobotek reniferowy, ale krajobraz tych surowych okolic przesycony jest pięknem i spokojem. Pewną odmianę pejzażu wprowadzają jeziora, rzeczki i karłowate lasy brzozowe.
Surowe górskie szczyty dzielą Rondane na trzy wyraźne części. W sercu parku leży jezioro Rondvatn, zaś na zachód od niego - dzikie urwiska i ostre szczyty Storsmeden (2017 m), Sagtinden (2018 m) i Veslesmeden (2015 m), tworzące niezapomniane widoki. Na wschód od jeziora majaczą Rondslottet (2178 m), Vinjeronden (2044 m) i Storronden (2138 m). Dalej na wschód wznosi się szczyt Hogronden (2115 m), na który można podejśa z chatek górskich Bjornhollia i Doralseter.
Większość szczytów, spośród których dziesięć ma ponad 2000 m wysokości, może stanowić cel wypraw każdego zaprawionego i ambitnego turysty.
A ja właśnie łapię się na tym, że bardzo, bardzo podobają mi się kartki, na których główny ich "obiekt" odbija się w wodzie...

Brak komentarzy: