czwartek, 14 kwietnia 2011

Katedra we Florencji


Florencja jest stolicą Toskanii. Otoczona wzgórzami, leży nad rzeką Arno, która przepływa przez miasto, historyczne centrum jest na prawym brzegu. Florencja była ważnym miejscem w historii regionu, Włoch, a również i świata. Szczególnie jej znaczenie w sferze nauki i sztuki w okresie renesansu jest nie do przecenienia.
Najbardziej znanym obiektem Florencji jest katedra Santa Maria del Fiore z wielką kopułą i piękną kampanilą. Budowę na miejscu poprzedniej katedry z V w. rozpoczęto w 1296 r. w stylu gotyckim, a zakończono w 1436 r. kopułą projektu Filippo Brunelleschiego. Kopuła pozostaje do dzisiaj największą na świecie zbudowaną z cegieł. Duomo (czyli katedrę) zaprojektował Arnolfo di Cambio, spod którego ręki wyszły również projekty kościoła Santa Croce i Palazzo Vecchio.
Po jego śmierci budową kierował Giotto, autor stojącej przy katedrze dzwonnicy – kampanila wraz z kopułą tworzą charakterystyczny obraz katedry, widoczne są z daleka ponad dachami domów. Obie są też dobrymi punktami widokowymi na miasto. Kolejni architekci kontynuowali budowę, powiększając jeszcze oryginalny plan duomo. Katedra z zewnątrz jest pięknie zdobiona marmurami o różnym kolorze oraz freskami. Fasada została ukończona w tym kształcie dopiero w XIX w.

Brak komentarzy: